Επίσκεψη της κα Athèna Missios, υπ. Εκπαιδευτικής συνεργασίας

Τη Δευτέρα 10 Ιουνίου,  υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας την κυρία Athèna Missios, υπεύθυνη εκπαιδευτικής συνεργασίας του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης. Μετά από συμμετοχή μας στα εκπαιδευτικά προγράμματα του ΓΙΘ και σχετικό αίτημα,  λάβαμε τη δωρεά 25 γαλλικών βιβλίων που αντιστοιχούν στην ηλικία και το επίπεδο γλωσσομάθειας των μαθητών μας. Πρόκειται για εξαιρετικές εκδόσεις παραμυθιών, κόμικς με υπέροχες εικονογραφήσεις. Τα βιβλία βρίσκονται ήδη στη σχολική βιβλιοθήκη και από την επόμενη σχολική χρονιά θα αξιοποιηθούν μέσα από το μάθημα των γαλλικών.
Το μήνυμα του Γαλλικού Ινστιτούτου Θεσσαλονίκης:
Ευχαριστούμε το 2ο Δημοτικό Σχολείο Πολυγύρου και την κα Χριστίνα Χατζηπαντελή για τη ζεστή υποδοχή! Ευχαριστούμε όλους τους μαθητές και μαθήτριες γαλλικών για την αυθόρμητη, γεμάτη ζωντάνια παρουσίαση των εργασιών τους!