il était une fois la Méditerranée

Οι μαθητές του τμήματος  Γαλλικών της ΣΤ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Πολυγύρου επισκέφθηκαν το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης για να παρουσιάσουν την αφίσα που δημιούργησαν στα πλαίσια του εκπαιδευτικού προγράμματος του ΓΙΘ με θέμα: «il était une fois la Méditerranée».  Τα παιδιά δούλεψαν πάνω στο συγκεκριμένο θέμα κατά τη διάρκεια της σχολική χρόνια με την επίβλεψη της καθηγήτριας Γαλλικών κ. Χατζηπαντελή και παρακολούθησαν σχετικό εργαστήριο με την κ. Μίσσιος το Μάρτιο. Η δράση που διοργανώθηκε σε συνεργασία με τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου γαλλικής γλώσσας,  κ. Κοφίδου, αφορούσε τα απειλούμενα θαλάσσια είδη της Μεσογείου. Στην παρουσίαση ήταν παρών ο ωκεανολόγος dr Γιώργος Σκουφάς ο οποίος μίλησε στα παιδιά για τα μυστικά του βυθού που αποτύπωσε με την υποβρύχια φωτογραφική του μηχανή.
Η αφίσα μας!