2η Δράση: Σχολικός Εκφοβισμός (28-3-24)

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί από το Υπουργείο Παιδείας ως Πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και του σχολικού εκφοβισμού.

Στο σχολείο μας, την Πέμπτη 28-3-24 οργανώθηκαν δράσεις, ώστε οι μαθητές να κατανοήσουν και να διακρίνουν τα είδη του σχολικού εκφοβισμού, να σκεφτούν τρόπους αντιμετώπισης περιστατικών και να συμμετέχουν σε βιωματικές δράσεις με τη βοήθεια της Ψυχολόγου του σχολείου μας, κυρίας Αϊβαλιώτη Ιωάννας και του Κοινωνικού Λειτουργού, κυρίου Κουτσούκογλου Άγγελου.

Έπειτα, ακολούθησε ενημέρωση στις μεγάλες τάξεις (Δ’, Ε’, Στ’) από την Ψυχολόγο και τον Κοινωνικό Λειτουργό σε συνεργασία με το Τ. Α. Πολυγύρου και συγκεκριμένα τον κύριο Κούτη Δημήτριο και τον κύριο Κοκάρη Βασίλειο Αναστάσιο, σχετικά με τη σχολική βία και τον σχολικό εκφοβισμό. Αναλυτικότερα, τέθηκαν προβληματισμοί, δόθηκαν πρακτικές επίλυσης και οι μαθητές/τριες κλήθηκαν να συμμετέχουν ενεργά μέσω κοινωνικών πειραμάτων