Επίσκεψη στην Περιοδική Έκθεση του ΜΙΕΤ στη Θεσσαλονίκη 26-27/02/2024

Τη Δευτέρα 26 και την Τρίτη 27/02 οι τάξεις Γ, Ε και ΣΤ του σχολείου μας επισκέφθηκαν την Περιοδική Έκθεση του ΜΙΕΤ «Πώς μάθαιναν οι Έλληνες Γράμματα από την Άλωση μέχρι την Επανάσταση (1453-1821)» που στεγάζεται στη βίλα Καπαντζή στη Θεσσαλονίκη.

Οι μαθητές/τριες με τους υπεύθυνους συνοδούς-εκπαιδευτικούς περιηγήθηκαν στα επιλεγμένα εκθέματα και στις σύγχρονες διαδραστικές εφαρμογές και με βιωματικό τρόπο συλλάβισαν γνωστές προσευχές, ξεφύλλισαν σχολικά εγχειρίδια και αποκρυπτογράφησαν τα άγνωστα σε εμάς «μαθητάρια». Ακόμη, ανακάλυψαν τον χάρτη των σχολών του Ελληνισμού και, τέλος, πήραν μέρος σε μια ομαδική δραστηριότητα  γραφής, ανάγνωσης και ζωγραφικής, χρησιμοποιώντας κονδυλοφόρους, μιμούμενοι τους μαθητές της εποχής.