Η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Μια καταπληκτική  εκδήλωση για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940, πραγματοποιήθηκε  την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας.

Οι αφηγήσεις, τα θεατρικά δρώμενα, τα ποιήματα  και η ερμηνεία τραγουδιών της εποχής από  τους μαθητές της Δ2 τάξης του Σχολείου μας, συνέβαλαν στην αναβίωση της ατμόσφαιρας των χρόνων εκείνων.
Ταυτόχρονα, η προβολή αρχειακού υλικού βοήθησε τους μαθητές να προσεγγίσουν βαθύτερα τα γεγονότα του Έπους του ΄40 και της Εθνικής Αντίστασης.
Στο τέλος της εκδήλωσης ο Διευθυντής του σχολείου κ. Σμυρλής  Νικόλαος παρέδωσε την σημαία στους σημαιοφόρους και παραστάτες της σχολικής χρονιάς 2023 – 2024.

Πολλά συγχαρητήρια στους μαθητές της Δ2 τάξης , στη  δασκάλα τους Πεύκου Μαρία, στο μουσικό  κ. Ζαγόρα Θεοχάρη  και την εκπαιδευτικό παράλληλης στήριξης, Δήμητρα  Μπακαλούδη για την όμορφη γιορτή που μας παρουσίασαν και μας θύμισαν τους αγώνες των Ελλήνων για την ελευθερία του τόπου μας.

Η παρουσίαση της γιορτής