10η Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού

Στα πλαίσια της εναρμόνισης του εορτασμού της 10ης ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2023 με την Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 και με κοινό σύνθημα:

«Η Κίνηση δίνει Ζωή»

το σχολείο μας πραγματοποίησε τις παρακάτω δράσεις : Κατασκευή Αφίσας, Δρόμος Υγείας, κινητικά παιχνίδια. Πιο αναλυτικά

Δ, Ε, Στ τάξεις : 1100μ περπάτημα ανά τμήμα. (Οδοί διαδρομής: Μ. Αλεξάνδρου, Γ. Ρίτσου Αγ. Αναστασίας, Γαληνού, Μ. Αλεξάνδρου, Γ. Ρίτσου, Αγ. Αναστασίας Αγ. Χριστόφορος. Κινητικά παιχνίδια στο άλσος Αγ. Χριστοφόρου ανά τμήμα (στίβος δεξιοτήτων, βόλεϊ, ποδόσφαιρο).

Α΄Β΄Γ΄ τάξεις  :Κινητικά παιχνίδια στην αυλή του σχολείου, περίπατος στο άλσος Αγ. Χριστοφόρου

Ήταν μια  ημέρα αφιερωμένη στα οφέλη της άσκησης, στα αθλητικά ιδεώδη και στην ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των παιδιών.