Δίκτυο «Ταπερίστας 2023» Τμήμα Στ2

Με χαρά αποφασίσαμε να συμμετάσχουμε στη δράση ¨Ταπερίστας 2023¨,το οποίο υλοποιεί για ακόμη μία χρονιά το ΚΠΕ Αρναίας. Το πρόγραμμα είχε ως στόχο μέσα από διάφορες δράσεις οι μαθητές να υιοθετήσουν υγιείς διατροφικές συνήθειες, να συνειδητοποίησαν πως οι υγιεινές τροφές συμβάλλουν στην επίτευξη της καλύτερης δυνατής υγείας και τέλος να μάθουν να δημιουργούν  μόνοι τους ένα υγιεινό κολατσιό,ώστε να περιορίσουν τις συσκευασμένες τροφές.

Κατά την διάρκεια του προγράμματος

• Έγινε διερεύνηση στις διατροφικές συνήθεις των μαθητών, μέσω καταγραφής
  • Πραγματοποιήθηκε καταγραφή αποτελεσμάτων  των συνηθειών και συζήτηση πάνω στα συμπεράσματα που αποκομίσθηκαν από την εν λόγω  έρευνα.
  • Μελετήσαμε τη διατροφική πυραμίδα και μιλήσαμε για τις ομάδες τροφίμων .
  • Οι μαθητές έμαθαν να ξεχωρίζουν συστατικά σε συσκευασμένα σνακ που είναι βλαβερά για τον ανθρώπινο οργανισμό.
  • Οι μαθητές κατέγραψαν σπιτικές συνταγές για εύκολα και γρήγορα σνακ και αντάλλαξαν ιδέες.
  • Φτιάξαμε και απολαύσαμε μία γλυκιά επιλογή για σνακ.(χαλβάς σιμιγδαλένιος με μέλι)
  • Οργανώσαμε ημέρες ‘’ταπερίστας’’ όπου τα παιδιά φέρανε κολατσιό που ετοίμασαν μόνοι τους.
  • Ανταλλάξανε συνταγές για υγιεινά σνακ.(Φύλλο Εργασίας)