Εκπαιδευτική επίσκεψη του σχολείου μας στο εργοστάσιο «ΤΙΤΑΝ»

Οι μαθητές/τριες των τάξεων Γ, Δ, Ε και ΣΤ του 2ου Δημοτικού Σχολείου Πολυγύρου, επισκέφτηκαν το εργοστάσιο ΤΙΤΑΝ στην Ευκαρπία για να παρακολουθήσουν ένα εκπαιδευτικό, διαδραστικό πρόγραμμα με τίτλο «Χτίζοντας με χημικά μόρια».

Το πρόγραμμα, σχεδιασμένο από το Γραφείο Εκπαίδευσης του Εθνικού Κέντρου Έρευνας Φυσικών Επιστημών «Δημόκριτος», στόχευε να αντιληφθούν τα παιδιά την έννοια της ύλης.
Οι μαθητές  σε ένα χώρο κατάλληλο διαμορφωμένο σαν εργαστήριο, είχαν τη δυνατότητα να αντιληφθούν την έννοια της ύλης, να εξοικειωθούν με την έννοια των ενώσεων και να γνωρίσουν χημικά μείγματα, μέσα από απλά πειράματα.

Παράλληλα ενημερώθηκαν για την ιστορία του εργοστασίου «Τιτάν» από το 1902 μέχρι σήμερα, τον τρόπο παρασκευής του τσιμέντου, ενώ ξεναγήθηκαν στον χώρο του εργοστασίου και είδαν από κοντά το χημείο και το κέντρο ελέγχου.