Σήμερα: Μαϊ 02, 2024

Γιορτή για την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ενδοσχολικού Εκφοβισμού

Σήμερα, ημέρα Πέμπτη 12 Μαρτίου 2015, γιορτάστηκε στο σχολείο μας η Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ενδοσχολικού Εκφοβισμού (Bullying). Θέλοντας να διευρύνουμε το μήνυμα για την ανάγκη αντιμετώπισης του φαινομένου αυτού μέσα από την ομαδική συνεργασία, η γιορτή εμπλουτίστηκε και με την παρουσίαση δύο ακόμη σημαντικών δραστηριοτήτων του σχολείου μας, της συμμετοχής μαθητών της ΣΤ' τάξης στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Δημοτικού και της συμμετοχής της χορωδίας του σχολείου στην 3η Μουσική Συνάντηση Δημοτικών Σχολείων Χαλκιδικής.

Το πρώτο και βασικό μέρος της εκδήλωσης περιλάμβανε την παρουσίαση από τους μαθητές του Γ2 τμήματος δύο θεατρικών δρώμενων για τον ενδοσχολικό εκφοβισμό, συνοδευόμενων από σχετικά προβαλλόμενα βίντεο. Ο δάσκαλος κ. Αλέξανδρος Κατσίμερος μαζί με τους μαθητές του επιχείρησαν μέσα από τα θεατρικά αυτά δρώμενα να θέσουν τη διάσταση και τις μορφές του φαινομένου, ενώ πρότειναν διεξόδους και λύσεις. Ευχόμαστε όλοι οι μαθητές του σχολείου που παρακολούθησαν την εκδήλωση να ευαισθητοποιήθηκαν για το θέμα αυτό και αναμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα στα σχολικά μας διαλείμματα.

You need to upgrade your Flash Player

Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης οι μαθητές της ΣΤ' τάξης επέδειξαν τα ρομποτικά μοντέλα που κατασκεύασαν, εργαζόμενοι ομαδικά, και παρουσίασαν στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Κεντρικής Μακεδονίας που έλαβε χώρα στο 1ο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης το Σάββατο 7 Μαρτίου 2015.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την αξιόλογη παρουσίαση από την χορωδία του σχολείου μας της συμμετοχής της στην 3η Μουσική Συνάντηση Δημοτικών Σχολείων Χαλκιδικής, την Τρίτη 3 Μαρτίου 2015. Μέσα από τους όμορφους και μελωδικούς ήχους, μαθητές της Ε' και ΣΤ' τάξης έστειλαν κι αυτοί το δικό τους μήνυμα ότι μέσα από την αρμονική συνεργασία μπορούμε να αντιμετωπίσουμε αποτελεσματικά φαινόμενα έκδηλα σε όλη την κοινωνία και στο χώρο του σχολείου, όπως είναι ο ενδοσχολικός εκφοβισμός.