Σήμερα: Μαϊ 03, 2024

Αποκριάτικα έθιμα της Ευρώπης στο σχολείο μας

Οι μαθητές της Ε' και ΣΤ' τάξης γιορτάσαμε φέτος την Αποκριά ευρωπαϊκά!

Γιορτάσαμε τη "Λιπαρή Τρίτη" (Mardi Gras) της Γαλλίας και την "Ημέρα των Γυναικών" (Weiberfastnacht) της Γερμανίας. Το πρώτο έθιμο επιβάλλει την κατανάλωση κρεπών και λιπαρών τροφών που απαγορεύονται κατά τη διάρκεια της νηστείας του Πάσχα και φυσικά το αποκριάτικο ντύσιμο. Σύμφωνα με τις επιταγές του δεύτερου εθίμου της Γερμανίας, οι άνδρες, ανεξαρτήτως θέσεως και αξιώματος, που φορούν γραβάτα, πρέπει να "υποταχθούν" στην εξουσία των γυναικών, οι οποίες την ψαλιδίζουν! Φέτος μάλιστα ήμασταν "τυχεροί" γιατί τα δύο αυτά έθιμα συνέπεσαν με το δικό μας καρναβάλι!

Η Mardi Gras, αντίστοιχη με την Καθαρά Δευτέρα, γιορτάστηκε στις 17 Φεβρουαρίου και η Weiberfastnacht στις 12 Φεβρουαρίου (Τσικνοπέμπτη). Μπορεί το σχολείο να ήταν στολισμένο από ζωγραφιές και κατασκευές των μαθητών από όλες τις τάξεις, αλλά βρήκαμε κι εμείς λίγο χώρο να βάλουμε τις καλαίσθητες αφίσες και τις ζωγραφιές με θέμα τα έθιμα, που ετοίμασαν τα κορίτσια των δύο τάξεων με την κ. Αμαλία Γίγα. Τα δε αγόρια, ως μικροί ταλαντούχοι "ραφτάδες", κατασκεύασαν και ζωγράφισαν με την κ. Χριστίνα Καραδέδου τις γραβάτες τους.

Όλα ήταν έτοιμα για τις 18 Φεβρουαρίου!

Τηρώντας τα έθιμα, τα κορίτσια "οπλίστηκαν" με τα ψαλιδάκια τους και βάλθηκαν στο κυνήγι της γραβάτας! Και επειδή "νηστικό αρκούδι δε χορεύει" (ή μάλλον δεν κόβει γραβάτες), "τιμήσαμε" και τις γλυκές και αλμυρές κρέπες που παραπάνω από πλουσιοπάροχα ετοίμασαν οι γονείς των μαθητών μας.

Η συμβολή των γονέων ήταν συγκινητική και τους ευχαριστούμε θερμά.

Μπράβο στους μαθητές μας, οι οποίοι με επιμέλεια προετοίμασαν τη γιορτή, με αξιέπαινη πειθαρχία σέρβιραν κρέπες και με χιούμορ και κέφι έκοψαν τις "χειροποίητες" γραβάτες!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον διευθυντή μας κ. Ιωακείμ Μυλωνά για την υποστήριξή του, αλλά και τη συμμετοχή του στο γλέντι μας!

Μαθητές και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας σας εύχονται Καλή Σαρακοστή!