Σήμερα: Απρ 28, 2024

Εκδήλωση για τους 3 Ιεράρχες

Με μία όμορφη και πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση, τίμησε την Πέμπτη 29 Ιανουαρίου 2015, το σχολείο μας τη μνήμη των τριών Ιεραρχών. Η γιορτή τους λέγεται και Γιορτή των Γραμμάτων, διότι οι 3 Ιεράρχες ήταν μεγάλοι Δάσκαλοι και Πατέρες της Εκκλησίας.

Την εκδήλωση, η οποία περιλάμβανε ομιλία, κείμενα, παρουσίαση ψηφιακού υλικού και τον ύμνο (απολυτίκιο) των τριών Ιεραρχών, την παρουσίασαν οι μαθητές της Β1 τάξης του σχολείου μας, καθοδηγούμενοι από τη δασκάλα τους κα Δούκα Μαρία.

Οι δάσκαλοι, οι μαθητές των άλλων τάξεων και οι γονείς των παιδιών, που παραβρέθηκαν στην εκδήλωση, είχαν την ευκαιρία να ακολουθήσουν την πορεία αυτών των τριών μεγάλων αγίων και να γνωρίσουν το έργο και την προσφορά τους προς τους συνανθρώπους τους.

Τέλος, η γιορτή τελείωσε με ένα πολύ όμορφο τραγούδι για τους 3 Ιεράρχες που τραγούδησαν οι μικροί μαθητές, μελοποιημένο από την κα Δαμιανού Εριφύλη, τη μουσικό του σχολείου μας.

Συγχαρητήρια για την όμορφη εκδήλωση!

3ier1 3ier2 3ier3