Σήμερα: Απρ 28, 2024

3 Δεκέμβρη: Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες) καθιερώθηκε να εορτάζεται στις 3 Δεκεμβρίου από το 1992, επειδή εκείνη την ημέρα η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ υιοθέτησε το Πρόγραμμα δράσης για τα AMEA.

Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες δίνει την ευκαιρία στις κυβερνήσεις, στους οργανισμούς και στις κοινωνίες να εστιάσουν την προσοχή τους στα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ανθρώπων με αναπηρία.

Στο σχολείο μας έγινε σήμερα ενημέρωση των μαθητών για τα άτομα αυτά, τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην καθημερινή τους ζωή, αλλά και τις προσπάθειες που όλοι θα πρέπει να καταβάλουμε για την εξάλειψη των διακρίσεων σε βάρος τους.