Σήμερα: Απρ 25, 2024

Παραμύθι χωρίς σύνορα

Οι μαθητές του Γ2 τμήματος του σχολείου μας υλοποίησαν με την καθηγήτρια Αγγλικών κα Σοφία Πεσιρίδου κατά το τρέχον σχολικό έτος ένα πρόγραμμα πολιτιστικής θεματολογίας με τίτλο "Παραμύθι χωρίς σύνορα".

Σκοπός του προγράμματος ήταν να έρθουν τα παιδιά σ? επαφή όχι μόνο με παραμύθια στη μητρική τους  γλώσσα, αλλά κυρίως με παραμύθια γραμμένα στην αγγλική γλώσσα  και στη συνέχεια να δημιουργήσουν  ένα δικό τους παραμύθι με πρωταγωνιστές τους ήρωες των βιβλίων που διάβασαν.

Αρχικά πραγματοποιήθηκε ανάγνωση παραμυθιών κοινών και στις δύο γλώσσες, όπως το «Ugly Duckling», «Snow White and the Seven Dwarfs», «Pinocchio», «Jack and the Beanstalk», ώστε τα παιδιά να  εξοικειωθούν με τον τρόπο αφήγησης στην αγγλική γλώσσα.

Στη συνέχεια οι μαθητές δανείστηκαν readers (ιστορίες γραμμένες στα αγγλικά) από τη βιβλιοθήκη του σχολείου μας «The Star and the  Colours»,  «Mary and her Basket»,  «A Present for Ann», «Jack and his  Computer», «Mowgli learns to swim» και συζήτησαν μέσα στην τάξη για τη δομή, την πλοκή και τους ήρωες  των παραμυθιών.

Τέλος χωρίστηκαν σε ομάδες και έγραψαν ένα παραμύθι με πρωταγωνιστές τους ήρωες των βιβλίων καθώς  και τους ήρωες του σχολικού βιβλίου των Αγγλικών της Γ? τάξης (Magic Book) που γνώρισαν κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Μετά τη συγγραφή ακολούθησε η εικονογράφηση του παραμυθιού με ζωγραφιές των  παιδιών και η τελική του μορφή αναρτήθηκε στον πίνακα της τάξης.

You need to upgrade your Flash Player